Welcome to Penryn

Where we make a difference and enable one and all to soar on eagles' wings

APPLY HERE

X

Events

See our exciting events line-up here

PREP CALENDAR OF EVENTS TERM 3 - 2017

AUGUST

7 August

National Science Week
Cricket matches – u/9 A vs. Uplands (h) & u/9 B vs. Meridian (h)
Eisteddfod – Dance
Hockey league matches – u/11 to Open – Girls & Boys – L/Bergland (away)

8 August

National Science Week
Cricket matches – u/10 (a) & u/11 (h) vs. Nelspruit Primary
Cricket matches – u/10B vs. St. Peters (a)
Eisteddfod – Dance
Grade 2 outing – KNP – 07h30 to 15h00

9 August

PUBLIC HOLIDAY
Eisteddfod – Dance

10 August

Cricket matches – u/12 (a) & Open (h) vs. Nelspruit Primary
Eisteddfod – Dance

11 August

National Science Week
Eisteddfod – Dance
Mini Cricket Festival at Penryn – 16h00

12 August

School Tennis Champs
Hockey festival – u/11 @ Penryn & Open @ Uplands
MTB Spur Series @ Ermelo

13 August

 

14 August

Conquesta Mathematics – Gr. 3 - 7
Eisteddfod – Speech & Drama
Ehlanzeni Cricket Trials – Final Round
Hockey coaching clinic @ Penryn – 15h00 to 16h00 – All hockey coaches
Eye screening – Gr. R and new Gr. 1s
Cricket matches – u/9 A vs. White River(a) & u/9 B vs. Uplands (a)

15 August

Conquesta English – Gr. 3 - 7
Cricket matches – u/10 (a) & u/11 (h) vs. Bergland
Cricket matches – u/10B vs. Meridian Karino (h)
Eisteddfod – Speech & Drama

16 August

Eisteddfod – Speech & Drama

17 August

Cricket matches – u/12 (a) & Open (h) vs. Bergland
Eisteddfod – Speech & Drama

18 August

17h00 – Festival of Lights
Eisteddfod – Speech & Drama
JP - Fun Founders Day

19 August

FOUNDERS DAY
MTB Spur Series @ Uplands
Regional Science Expo
Eisteddfod – Speech & Drama

20 August

 

21 August

Cricket match – u/9A vs. Lydenburg (h)
Eisteddfod – Voordrag & Drama
Eisteddfod – Art – Submission

22 August

Conquesta Natural Science – Gr. 4 - 7
Cricket matches – u/10 (a) & u/11 (h) vs. Uplands
Eisteddfod – Voordrag & Drama

23 August

Hockey league matches
u/11 to Open – Girls & Boys vs L/Lydenburg – (home)
“Night At The Movies” Practice– 16h00 to 18h00 – as per booking
Eisteddfod – Voordrag & Drama

24 August

Cricket matches – u/12 (a) & Open (h) vs. Uplands
Eisteddfod – Voordrag & Drama
“Night At The Movies” Practice – 16h00 to 18h00 – as per booking

25 August

Twilight Hockey @ WRCC – 15h00
u/12 7’s Rugby Tour – KZN
Eisteddfod – Voordrag & Drama
“Night At The Movies” Practice – 14h00 to 16h00 – as per booking

26 August

PENREACH 6
Chess festival – Lowveld Champs
u/12 7’s Rugby Tour – KZN
Eisteddfod – Voordrag & Drama
Hockey festival – u/11 @ L/Nel & Open @ Curro
“Night At The Movies” Practice – 09h00 to 16h00 – as per booking

27 August

u/12 7’s Rugby Tour – KZN
“Night At The Movies” Practice – 11h00 to 15h00 – as per booking

28 August

Cricket match – u/9 A vs. Bergland (h)
u/12 7’s Rugby Tour – KZN
Eisteddfod – Musical Instrumental
Hockey league matches
u/11 to Open – Girls & Boys – White River – (home)

29 August

Cricket matches – u/10 (h) & u/11 (a) vs. L/Nel
Eisteddfod – Musical Instrumental
Cricket matches – u/10B vs. Riverview (a)

30 August

Hockey league matches
u/11 to Open – Girls & Boys – Uplands – (home)
Eisteddfod – Musical Instrumental

31 August

Cricket matches – u/12 (h) & Open (a) vs. L/Nel
Eisteddfod – Musical Instrumental

SEPTEMBER

1 September

JP Play Rehearsal
Eisteddfod – Musical Instrumental
Eisteddfod – Art – Collection
Grade 1 – Life Skills book control

2 September

Science Seminar
u/10 Hockey festival – White River Primary
Mini hockey @ L/Numbi / L/Malelane
Mpumalanga hockey skills trials – u/11 & u/12 – TBC
MTB Spur Series @ Witbank

3 September

 

4 September

Cricket match – u/9 A vs. Primary (h)
SP pupils books go home
09h00 - JP Play Dress Rehearsal

5 September

Cricket matches – u/10 (h) & u/11 (a) vs. Malekutu
Cricket matches – u/10B vs. L/Nelspruit (a)
SP pupils books go home
18h00 – JP Play - Chapel
Pre School – Individual Photos

6 September

Hockey league matches – u/11 to Open – Girls & Boys – L/Laeveld (away)
 SP pupils books go home
18h00 – JP Play in Chapel
Pre School – Individual Photos

7 September

Cricket matches – u/12 (h) & Open (a) vs. Malekutu
SP pupils books go home
“Night At The Movies” Practice – 15h00 to 18h00 – as per booking
Pre School – Individual Photos

8 September

Extra-curricular activities ends – Grade 4 to 7
SP pupils books go home
Spring Theme Day
Mini Cricket @ Uplands
“Night At The Movies” Practice – 14h00 to 17h00 – as per booking

9 September

* Hockey Play offs – Top 6
u/11 @ Curro u/12 @ Penryn Open @ Uplands
“Night At The Movies” Practice – 09h00 to 16h00 – as per booking

10 September

Night At The Movies” Practice– 11h00 to 15h00 – as per booking

11 September

Grade 6 & 7 Educational trips depart
JP books go home
Incredible Dog Show
09h00 – Pre School
10h40 – Grade 1 to 4

12 September

Grade 5 Educational trip depart
Cricket matches – u/10B vs. Flamboyant (a)
Cricket matches – u/10 (h) vs. Lydenburg
Grade 1 to 3 – Individual Photos

13 September

Grade 4 Educational trip depart
Eisteddfod – Gala Evening
Grade 1 to 3 – Individual Photos
FP Inter House Hockey – Gr. 3 only

14 September

Grade 3 Educational trip depart
Grade 1 to 3 – Individual Photos
FP Inter House Hockey – Gr. 1 & 2 only

15 September

All Educational trips return
Extra-curricular activities ends – Grade 1 to 3
Hockey Boys – Top 12 - TBC

16 September

Hockey Boys – Top 12 – TBC
MTB Spur Series @ Mankele

17 September

 

18 September

JP Parent Interviews – 14h00 to 18h00
“Night At The Movies” Practice – 07h30 to 12h00 and 14h00 to 19h00 – as per booking

19 September

Night At The Movies” Practice – 07h30 to 14h00 – as per booking
Cricket matches – u/10 (h) & u/11 (a) vs. Curro
JP Parent Interviews – 14h00 to 18h00
Cricket matches – u/10B vs. Uplands (a)
Prep Music Academy Concert
Prep Choirs & Sonelca Dance Studio – 18h00 – Chapel

20 September

Prep Music Academy Concert
Prep Choirs & Sonelca Dance Studio – 18h00 – Chapel
u/11 & Open Hockey festival @ Penryn

21 September

Cricket matches – u/12 (h) & Open (a) vs. Curro
Grade 7 Lente Dance
Inter House Swimming - Individual Gala
SP – 08h00 to 11h00
FP – 11h30 to 13h30

22 September

SCHOOL CLOSES – 11h00
SP Inter House Hockey
SP reports emailed to Parents
Hockey Girls – Top 12 - TBC

23 September

MTB Mopani Series @ Uplands
Hockey Girls – Top 12 - TBC


COLLEGE CALENDAR OF EVENTS TERM 3 - 2017

AUGUST

7 August

WEEK 1
Scholar Exec Cultural Week
14:15 – 15:00
Staff: HoH meet
17:00 – 18:00
Boarding Staff meet

8 August

Scholar Exec Cultural Week
14:15 – 15:00
SEC meet

9 August

PUBLIC HOLIDAY
09:00 – 17:00
Cricket: Boys 1st vs Uplands (A)
U15 (H)

10 August

Scholar Exec Cultural Week
07:30 – 07:45
House meet
14:00 – 17:00
Hockey: Girls Sevens @ Curro
18:15 – 21:15
Scholar Exec Cultural Evening: International Food Festival

11 August

Scholar Exec Cultural Week 
07:30 – 13:30
School photos
14:00 – 17:00
Tennis: League

12 August

Cricket: Boys 1st/u15 vs Malekuthu (1st A); (u15 H)
Spur MTB Series @ Ermelo

13 August

Eisteddfod Gala Evening

14 August

WEEK 2
14:15 – 15:00
Staff: HoH meet
Eco Schools meet
Cricket: Boys u14 vs NHS (A)
15:30 – 19:30
Council Fincom and Exco
17:00 – 18:00
Boarding Scholar Exec meet

15 August

14:00 – 16:00
Blood donations
14:15 – 15:00
SEC meet

16 August

Exec House Pride Day
13:10 – 15:00
Scholar Exec Time: IH Music
14:00 – 15:00
Programming Olympiad R1
14:00 – 17:00
Cricket: Girls vs Sybrand (A)
Cricket: Boys T20 vs Lydenburg (H)
Soccer: Boys & Girls vs Curro (H)

17 August

Round Square Civvies Day
07:30 – 07:45
House meet
14:00 – 17:00
Hockey: Girls Sevens @ Curro
Cricket: Boys 2nd vs Beacon College (H)
18:00 – 19:30
Grade 8 Parents Evening

18 August

14:00 – 17:00
Rugby: u15/u17 Sevens @ Rob
Tennis: League semi and finals @ Middelburg
15:00 – 18:00
Penryn Trust meet
17:00 – 23:00
Festival of Lights

19 August

07:00 – 13:00
Rugby: u15/u17 Sevens @ Rob
Cricket: Boys 1st / u15 vs NHS (1st H); (u15 A)
MTB Spur Series @ Uplands
09:00 – 13:00
FOUNDERS DAY

20 August

 

21 August

WEEK 1
Prep Play
14:15 – 15:00
Staff: HoH meet
Cricket: Boys Ehlanzeni trials
17:00 – 18:00
Boarding Staff meet
18:15 – 21:15
IEB: Grade 12 Drama and Music assessment evening

22 August

Prep Play
14:15 – 15:00
SEC meet
18:15 – 21:15
IEB: Grade 12 Drama and Music assessment evening

23 August

 13:30 – 15:00
Grade 10 Transformation w/s
14:00 – 17:00
Cricket: Girls vs Uplands (H)
14:15 – 15:00
SRC
Staff: Awards / HoSubj
16:00 – 19:00
“A Night at the Movies” practice as per schedule

24 August

Prep Play
07:30 – 07:45
House meet
14:00 – 17:00
Hockey: Girls Sevens @ Curro
Cricket: Boys 2nd vs LHS (A)
14:00 – 15:45
Grade 12 Life Science Prac Exam
16:00 – 18:00
“A Night at the Movies” practice as per schedule
18:00 – 19:30
Grade 9 Subject Choice evening

25 August

Prep Play
14:00 – 17:00
Rugby: u15/u17 Sevens @ LHS
Soccer: Boys vs Lowveld High (H)
Soccer: Girls vs Lowveld High (A)
“A Night at the Movies” practice as per schedule

26 August

07:30 – 13:00
Rugby: u15/u17 Sevens @ Lowveld High
Penreach Workshop #6
MTB Spur Schools Series @ Penryn
Soccer: Boys 1st Lowveld knock-out tournament (H)
11:00 – 15:00
“A Night at the Movies” practice as per schedule

27 August

11:00 – 15:00
“A Night at the Movies” practice as per schedule

28 August

Prep Play
Musical Instrument Eisteddfod
Prelim Exams
Grade camps
Cricket: Boys u14 vs Lydenburg (A) TBC

29 August

Prep Play
Musical Instrument Eisteddfod
Prelim Exams
Grade camps

30 August

Prep Play
Musical Instrument Eisteddfod
Prelim Exams
Grade camps
Cricket: Boys T20 vs Bergvlam (H) (TBC)
Cricket: Girls vs Bushbuckridge (H) (TBC)

31 August

Prep Play
Musical Instrument Eisteddfod
Prelim Exams
Grade camps
Hockey: Girls Curro Sevens @ Curro (TBC)
Cricket: Boys 2nd vs Komatipoort (H) (TBC)

SEPTEMBER

1 September

Prep Play
Musical Instrument Eisteddfod
Prelim Exams
Grade camps
Rugby: Sevens MPU Championships @ Piet Retief
Cricket: u14 Boys trials

2 September

Rugby: Sevens MPU Championships @ Piet Retief
Cricket: u14 Boys trials

3 September

Cricket: u14 Boys trials

4 September

Week 2
Prep Play
Grade 9 Subject Choice forms to be returned
Prelim Exams
14:15 – 15:00
Staff: HoH meet
Cricket: Boys u14 vs Uplands (H)
17:00 – 18:00
Boarding Staff meet

5 September

Prep play performances
Prelim Exams
13:00 – 15:00
Afrikaans Olympiad – Juniors

6 September

Prep play performances
Prelim Exams
07:30 – 07:45
Voting for 2018 Scholar Exec
14:00 – 15:00
Programming Olympiad R2
14:00 – 17:00
Cricket: Girls vs Lowveld High (H)
Rugby: u17 Sevens Final MPU trials @ Middleburg
Cricket: Boys T20 vs Uplands (A)
Soccer: Boys vs Uplands (H)
Soccer: Girls vs Uplands (A)
14:15 – 15:00
Staff: Subjects or HoSubject
16:00 – 18:00
“A Night at the Movies” practice as per schedule

7 September

Prelim Exams
07:30 – 07:45
House meet
14:15 – 17:00
Cricket: Boys 2nd vs Curro (H)
16:00 – 18:00
“A Night at the Movies” practice as per schedule
18:15 – 21:15
Drama Assessment evening

8 September

Prelim Exams
14:00 – 17:00
Rugby: Sevens rugby @ Barberton
Cricket: Boys T20 team vs Kings College (H)
14:00 – 17:00
“A Night at the Movies” practice as per schedule

9 September

07:30 – 13:00
Rugby: Sevens rugby @ Barberton
MTB Spur Series @ Witbank

09:00 – 16:00

“A Night at the Movies” practice as per schedule

10 September

11:00 – 15:00

“A Night at the Movies” practice as per schedule

11 September

Week 1
Prelim Exams
13:00 – 14:00
2018 Scholar Exec announcement
14:15 – 15:00
Staff: HoH meet
Eco Schools meet
Cricket: Boys u14 vs Rob (A)
15:30 – 19:30
Council Fincom and Exco
17:00 – 18:00
Boarding Scholar Exec meet

12 September

Prelim Exams

13 September

Prelim Exams
07:30 – 07:45
Grade 11 Tutor election of HOS/SRC
14:00 – 17:00
Cricket: Girls vs Curro (H)
Cricket: Boys T20 vs Curro (A)
14:15 – 15:00
Staff: Nomination for special awards

14 September

Prelim Exams
07:30 – 07:45
House meet

15 September

Prelim Exams
07:30 – (TBC)
Soccer: St Peters College 14th Annual Sports and Cultural Festival (A)
14:00 – 17:00
Rugby: Sevens rugby @ Bergvlam
14:00 -19:00
“A Night at the Movies” practice as per schedule
15:00 – 18:00
PC Council

16 September

07:30 – 13:00
Soccer: St Peters College 14th Annual Sports and Cultural Festival
Rugby: Sevens rugby @ Bergvlam
MTB Spur Series @ Mankele
09:00 – 15:00
“A Night at the Movies” practice as per schedule

17 September

10:00 – 17:00
“A Night at the Movies” practice as per schedule

18 September

Grades 8 – 11 marks due
10:30 – 12:30
IEB: Grade 12 Music Exam Prac
13:00 – 14:00
2018 Scholar Exec Induction
14:15 – 15:00
Staff: HoH meet
Cricket: Boys u14 vs Curro (H)
17:00 – 18:00
Boarding Staff meet
18:00 – 21:00
“A Night at the Movies” dress rehearsal

19 September

IEB: Grade 12 Drama Exam (TBC)
14:15 – 15:00
SEC meet
18:00 – 20:30
“A Night at the Movies” Performance
18:15 – 21:15
IEB: Grade 12 Drama and Music assessment evening

20 September

IEB: Grade 12 Drama Exam (TBC)
1
0:00 – 11:30
IEB: Grade 12 Life Science III Prac
14:00 – 17:00
Cricket: Girls vs Lydenburg (A)
Cricket: Boys T20 vs NHS (H)
14:15 – 15:00
Scholar Exec Time
Staff: General
18:00 – 20:30
“A Night at the Movies” Performance

21 September

IEB: Grade 12 Drama Exam (TBC)
IEB: Grade 12 Life Orientation CAT Part B exam
07:30 – 07:45
House meet
14:00 – 17:00
Hockey: Girls Sevens @ Curro
Cricket: Boys 2nd semi-finals
18:00 – 19:30
Grade 12 Parents Evening

22 September

Tennis: Hilton College / St Ann’s Invitational Tennis tournament
Cricket: Jeppe High Girls Cricket tour
Rugby: Sevens Rugby @ Middelburg
10:00 – 12:00
Sports and Cultural Awards Assembly
School closes

23 September

Tennis: Hilton College / St Ann’s Invitational Tennis tournament
Cricket: Jeppe High Girls Cricket tour
Rugby: Sevens Rugby @ Middelburg
07:00 – 12:00
MTB Mopani MTB Series @ Uplands

25 September

Tennis: Hilton College / St Ann’s Invitational Tennis tournament
Cricket: Jeppe High Girls Cricket tour

26 September

Tennis: Hilton College / St Ann’s Invitational Tennis tournament
Cricket: Jeppe High Girls Cricket tour
RSIC2017 Preconference tour

27 September

RSIC2017 Preconference tour
Cricket: Boys T20 vs Barberton (H) (TBC)

28 September

RSIC2017 Preconference tour
Cricket: Boys 2nd MPU finals

29 September

RSIC2017 Preconference tour
Cricket: 5th Annual Shaun Pollock Cricket Festival
Cricket: Boys u16 Kookaburra Tour @ Westville KZN

30 September

Cricket: 5th Annual Shaun Pollock Cricket Festival
Cricket: Boys u16 Kookaburra Tour @ Westville KZN
Round Square International Conference

 


Apply here